OG BOBİN İMALİ

1. Tel Temini

a) Kullandığımız tel Grade2 kalitesinde emaye kaplı dikdörtgen kesitli elektrolitik tam tavlı bakır teldir.

b) Emaye kaplama kalınlığı 0,12-0,17 mm olup her kat 200 derece sıcaklığa ve 2000 Volt 'a dayanıklıdır. Tel conform makinede çekilmiş olup çapak ihtiva etmez.

c) Emaye tel üzeri minumum kalınlığı 0,05 mm olan nomex presbant veya minumum kalınlığı 0,09 mm olan mika kaplanarak izole dayanımı arttırılır. Isınma problemi olduğu için OG stator bobinlerinde cam kaplama kullanmamaktayız.

2. Balık Sırtı Bobin Hazırlama

Bobinler makara ve gerdirme sisteminden geçirilerek uygun boyda hazırlanmış kalıpla bobin sarma makinesinde istenilen spir adetine göre sarılır.

3. Form Verme

Balık sırtı hazırlanan bobinlerin üzeri izolasyonlarının zarar görmemesi için keten bant ile bantlanarak form verme makinesinde orjinal bobin ölçüsüne göre form verilir.

4. Bobin Kalıplama ve Pişirme

a) Bir kat epoksi malzeme sarılan bobin oluk kısmı 30 dk. pişirilerek bobin tellerinin düzgün olarak biraraya getirilmesi sağlanır.

b) Resinrich sistemine uygun izolasyon malzemesi, oluk boşluğu mesafesi dikkat alınarak gerekli kat adetince sarılır. 

c) Oluk içi ölçüye göre özel olarak hazırlanmış özel kalıplarda hidrolik pistonlar ile preslenen bobinler 130 derecede 1 saat süreyle pişirilerek içerisindeki reçinenin akarak malzemeyi sarması ve içerisindeki havanın yanlardan tahliye edilerek sertleşmesi sağlanır.

5. Bobin Başı izolasyonu

a) Oluk kısmı pişirilen bobinlerin kafa kısımları izolasyon malzemeleri ile sarılarak izole edilir.Bobin uçlarına silikon makaron takılarak bobin imali tamamlanır.

b) Bobinlerin oluk içinde kalacak kısımına tam iletken ve bobin başına doğru yarı iletken bant sarılarak korona koruması sağlanır

6. Bobin testleri

a) Hi- POT  Testi ; Oluk kısmının şaseye karşı yalıtım testi.

b) Surge Testi; Bobinin spirler arası kısa devre testi.

c) Megger Testi ; Bobin oluk kısmının izolasyon değeri ölçümü.

d) TanӨ ; Pişirilen epoksi içerisindeki yalıtım problemlerinin tespiti.